معرفی کتاب درویش و بیگانـه

کتاب درویش و بیگانـه، طریقه نصب جا رختخواب برگزیده‌اى از هجده اثر گوناگون مارک تواین هست که مابین سال‌هاى 1863 که تا 1910 نگارش یـافته است.

کتاب درویش و بیگانـه (Collected Tales، Sketches، Speeches & Essays) شامل نـه داستان کوتاه فکاهی، دو داستان کوتاه و سه حکایت کوتاه پندآموز و حکیمانـه است. طریقه نصب جا رختخواب هدفِ این مجموعه، معرفى و شناسایى بیشتر جنبه‌هاى مختلفى از شخصیت مارک تواین هست که احتمالاً تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند: طریقه نصب جا رختخواب تواین نـه تنـها منتقدى آگاه و حساس و طنزپردازى کم‌نظیر درون زمـینـه مسائل اجتماعى و سیـاسى بود، بلکه اندیشمند و تحلیلگرى ژرف‌اندیش درون خصوص ویژگى‌هاى اخلاقى و شخصیتى بشر نیز بود.

نخستین قلمرو ادبى کـه مارک تواین (Mark Twain) درون سنین نوجوانى فعالیت نویسندگى خود را درون آن آغاز کرد و قبل از نگارش رمان‌هایى مانند: «تام سایر» (1876)، «شاهزاده و گدا» (1881)، «زندگى بر روى رودخانـه مـیسى سیپى» (1883)، «ماجراهاى هکلبرى فین» (1884) و «یک یـانکى درون دربار آرتور شاه» (1889)، جلب توجه کرد و به معروفیت رسید، زمـینـه داستان‌هاى فکاهى کوتاه (Sketch) بود. طریقه نصب جا رختخواب شمار داستان‌هاى کوتاه و مقالات منتشر شده تواین بیش از دویست عدد است. ضمناً تعدادى داستان و مقاله ناتمام از او باقى مانده هست که تاکنون منتشر نشده‌اند.

در نحوه پردازش داستان‌هاى فکاهى کوتاه تواین دو ویژگى را آنچنان درون هم مى‌آمـیزد و ارائه مى‌دهد کـه طنز او بـه طور بى‌بدیل و غیر قابل تقلیدى خود را نمایـان و از طنز سایر فکاهى‌نویس‌ها مجزا و منحصر‌به‌فرد مى‌کند. یکى از این ویژگى‌ها نحوه نگرش انتقادى و افراط و مبالغه و در عین حال جدیت خاصى هست که او با آن موضوع مورد بحث را توصیف و تشریح مى‌کند. ویژگى دیگر زبان و سبکى هست که او براى ارائه توصیفات طنزآمـیز بـه کار مى‌برد: زبان و سبکى بسیـار موجز و مختصر، بدون حاشیـه‌پردازى و بسیـار مستقیم و آمـیخته بـه اصطلاحات عامـیانـه. سبک نگارش و شیوه توصیف تواین اگر چه غالباً موجز و مختصر و بدون حاشیـه‌پردازى و مستقیم و گاهى عامـیانـه است، معهذا درون جایى کـه جهت توصیف احساس و یـا حالتى خاص نیـاز بـه بکارگیرى سبک نگارش رمانتیک، شاعرانـه و یـا ادیبانـه باشد، او با چنان مـهارتى آن را بـه کار مى‌بندد و مطلب خود را بیـان مى‌کند کـه تاثیرى لذت‌بخش و تحسین برانگیز دارد و خواننده را مجذوب تسلط و تقابل بین سبک عامـیانـه و ادبى خود مى‌کند.

در بخشی از کتاب درویش و بیگانـه مـی‌خوانیم:

بله، این جناب اسمایلى موش، خروس جنگى، گربه نر و انواع و اقسام از اینطور چیزها داشت و با جنون شرط بندى‌اش آرامش همـه را سلب کرده بود. چیزى هم وجود نداشت کـه بتوان براى او آورد و او سر آن شرط‌بندى نکند و با انسان وارد رقابت نشود. روزى او یک قورباغه گرفت، آن را بـه خانـه برد و گفت کـه مى‌خواهد او را دست‌آموز کند. و واقعا درون مدت این سه ماه او کارى بـه غیر از درون حیـاط خلوت نشستن و آموزش جهیدن بـه قورباغه انجام نداد. از حق هم نباید گذشت کـه او درست و حسابى بـه قورباغه تعلیم پ داده بود. اسمایلى یک ضربه کوچک بـه پشت قورباغه مى‌زد و او بلافاصله مثل یک دونات درون هوا معلق مى‌زد و اگر پرش خوبى انجام داده بود، یکى‌ دو که تا پشتک هم مى‌زد و مثل یک گربه بر روى پاهایش فرود مى‌آمد.

فهرست مطالب

شرح حال مارک تواینداستان‌هاى فکاهى کوتاه و سبک نگارش توایندفتر خاطرات آدم و حواطریقه علاج سرماخوردگىقورباغه معروف جهندهدر خصوص خدمـه هتل‌ها تُرکىساعت منخطر دراز کشیدن درون رختخوابنخستین اقدام ادبى مندر خصوص آرایشگرهاجایگاه انسان درون دنیـاى حیواناتپنج نعمت زندگانىدرویش و بیگانـه متعارضماجراى گورکىیک حکایتسیـاره جدیدمرگ جیننقطه عطف زندگى مناسکناس یک مـیلیون پوندى

طریقه نصب جا رختخواب دانلود کتاب درویش و  بیگانـه - مارک تواین - کتابراه
[دانلود کتاب درویش و بیگانـه - مارک تواین - کتابراه طریقه نصب جا رختخواب]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Sun, 22 Jul 2018 11:27:00 +0000